Už nepočítajte s tým, že vám banka schváli hypotekárny úver na celú kúpnu cenu nehnuteľnosti

V súčasnosti je bežné percento prefinancovania kúpy nehnuteľnosti v bankách 90%, t.j. banka poskytne klientovi hypotekárny úver vo výške maximálne 90% z kúpnej ceny, za predpokladu, že hodnota nehnuteľnosti stanovená bankou je 10% vyššia.
Príklad:

  • Kúpna cena nehnuteľnosti je 100 000 eur.
  • Maximálna výška hypotéky je 90 000 eur, za predpokladu, že banka stanoví hodnotu nehnuteľnosti minimálne na 100 000 eur.

Kde zohnať zvyšných 10% z kúpnej ceny? To je otázka, ktorú klienti riešia každý deň, ak nemajú k dispozícii vlastné prostriedky.
Možnosti:
1. Spotrebný úver – ak klientovi z príjmu vychádza možnosť zobrať si na zvyšných 10% z kúpnej ceny spotrebný úver, je to schodná cesta. Avšak tento typ úveru banky poskytujú už iba na maximálne 8 rokov. Potom mesačná splátka 90%tnej hypotéky a 10%tného spotrebného úveru môže vychádzať naozaj vysoko.
2. Úver stavebnej sporiteľne – ide o podobnú situáciu ako spotrebný úver. V stavebných sporiteľniach je možné úver poskytnúť na dlhšie obdobie. Môže sa však stať, že stavebná sporiteľňa bude vyžadovať ďalšieho ručiteľa do úveru.
3. Pridať do hypotéky ďalšiu nehnuteľnosť – a tak zvýšiť hodnotu zabezpečenia v banke. Tu však treba počítať, že v prípade ak bude klient potrebovať v budúcnosti túto pridanú nehnuteľnosť odťažiť, je dosť pravdepodobné, že s týmto krokom banka súhlasiť nebude. (Situáciu som už vysvetľovala v predchádzajúcich článkoch).
Najideálnejšie riešenie je však mať vlastných 10%, to znamená, že kúpa nehnuteľnosti by mala byť pre klienta dlhodobý plánovaný proces.

Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Späť