Poistiť či nepoistiť svoj úver?

Často hovorím svojim klientom, že úvery sú na to, aby nám pomáhali a nie, aby nás stresovali. S úverom si môžete zabezpečiť „čokoľvek“ a v tom momente to aj užívať. Kým by ste sa dostali napríklad k svojmu bývaniu, koľko by ste si museli odpustiť, aby ste si našetrili potrebnú sumu peňazí? Takto máte príležitosť pomocou úveru si zabezpečiť bývanie a už si ho užívať, možno aj upraviť a potom bývať. To znamená, že s úverom volíte opačné garde. Inak povedané: najskôr kúpim, potom splácam a nie naopak, teda najskôr šetrím, potom kúpim. Správne ušitý úver na mieru je ako dobre ušité sako, alebo šaty, ktoré nám dobre sedia a cítime sa s nimi pohodlne a komfortne.

Aby sme sa aj s úverom cítili pohodlne a naviac bezpečne, je dobrá voľba, ak si zvolíme aj jeho poistenie. V danom momente sa môže zdať, že sú to zbytočne vyhodené peniaze. Opak je však pravdou. Musíme myslieť na to, že v prípade hypotekárneho úveru sa zaväzujeme na dlhšie obdobie. Pri poistení úveru žiadateľ zabezpečí svoju rodinu aj v prípade toho najhoršieho (strata blízkej osoby), a tak partner/ka s deťmi  nemusí predať „strechu nad hlavou“, ale poisťovňa daný úver vyplatí. Samozrejme, treba ale počítať s tým, že poisťovňa má právo prešetriť poistnú udalosť, avšak aj v tomto čase je spoludlžník povinný úver ďalej splácať, kým poisťovňa poistnú udalosť neuzatvorí a neprevezme zodpovednosť. V opačnom prípade by sa spoludlžník dostal so splácaním úveru do omeškania, a tak by banka mala právo vymáhať dlžnú sumu.

Tiež sa mi často stáva, že veľa mladých ľudí povie, že oni nikoho nemajú, nemajú manželku, manžela a ani deti. Len málokto z nich si uvedomuje, že majú rodičov a v prípade „katastrofického scenára“ rodičia dedia túto pohľadávku a úver musia splácať, resp. musia danú nehnuteľnosť predať, aby úver vyplatili. Vo veľa prípadoch sú to práve rodičia, ktorí svojim deťom pomáhajú so zabezpečením ich úverov tým, že „ručia“ vlastným bytom, či rodinným domom.

Banky v rámci balíkov poistenia, samozrejme, ponúkajú aj iné poistenia. Spolu s klientom je potrebné vybrať pre neho to najvhodnejšie poistenie. Klient sa musí rozhodnúť už pri podaní žiadosti o úver, nakoľko tento nie je možné poistiť neskôr. Z praxe uvediem prípad klientky, ktorá prišla za mnou so žiadosťou o poistenie už existujúceho úveru. Jednalo sa o hypotekárny úver na dlhú dobu splácania, kde dlžníkom bol jej manžel. Smutné bolo to, že manžel prekonal mozgovú príhodu, ktorá vyžadovala dlhodobé liečenie. V rodine sa dlhodobou práceneschopnosťou dlžníka znížili príjmy, a tak bolo ťažké nájsť finančné prostriedky na splácanie úveru. V tom čase sa príjmy rodiny znížili ešte aj o ďalší príjem, teda o príjem spoludlžníka, nakoľko sa pani starala o svojho manžela. V tomto prípade som klientke nedokázala pomôcť práve preto, že už existujúci úver nebolo možné dodatočne poistiť.

V dnešnom uponáhľanom svete, kedy rýchlo žijeme, by sme mali viac myslieť na seba a svoje rodiny. Preto, ako seba, tak aj ich je potrebné zabezpečiť aspoň malou pravidelnou finančnou čiastkou k poisteniu, pretože človek mieni, osud mení.

Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Späť